Czy USA wystarczająco wspierają Ukrainę? Dyskusja na Kijowskim Forum Bezpieczeństwa

Czy USA wystarczająco wspierają Ukrainę?- to było główne pytanie podczas panelu dyskusyjnego pt „Syzyf Bezpieczeństwa: Koncentracja na USA” w ramach Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

Oprócz amerykańskich wyrazów ogólnego wsparcia dla Ukrainy w czasie konfliktu militarnego oraz jej drogi reform bardziej precyzyjna kwestia została poddana dyskusji przez uporczywe pytania uczestników Forum- Czy wsparcie USA jest wystarczające?

Podczas panelu przeważało silne poczucie zrozumienia, że bezpieczeństwo Ukrainy to problem globalny. „Niedawny kryzys na Ukrainie dotyka każdego z nas” powiedziała podczas telekonferencji przez Skype Paula Dobriansky, amerykański Podsekretarz Stanu odpowiedzialna za Demokrację i Kwestie Globalne w latach 2001-2009. Ale jak to poczucie zamienić na konkretne działania?

„Solidarność i Zaangażowanie” to jest to, co jest niezbędne, by poradzić sobie z rosyjską agresją i czego oczekiwałby od partnerów międzynarodowych Pavlo Klimkin, ukraiński Minister Spraw Zagranicznych. „Wierzę w sieć bezpieczeństwa opartą na wartościach i solidarności. Tutaj walczymy nie tylko o Donbas i Ukrainę, ale i o wartości” powiedział Minister. Następnie kontynuował, że system międzynarodowego bezpieczeństwa potrzebuje stworzenia a następnie obrony jasnych reguł oraz mechanizmów jak powrócić do tych reguł, gdy już zostały złamane.

Nie po raz pierwszy Rosja złamała te zasady. Anna Fotyga, przewodnicząca podkomitetu bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego przypomniała, że rosyjska agresja skierowana przeciwko jej sąsiadom była do przewidzenia gdy analizowało się przeszłe wydarzenia, w tym wojnę w Gruzji w szczególności. Według jej opinii ówczesna reakcja międzynarodowa była zbyt słaba. „Członkostwo w EU i NATO były traktowane jako nasza [Polska] gwarancja bezpieczeństwa” powiedziała Fotyga, była Minister Spraw Zagranicznych Polski w latach 2006-2007.

„Tak, USA powinny bardziej wspierać Ukrainę” powiedział Steven Pifer, Starszy Partner i Dyrektor Inicjatywy Kontroli Zbrojeń w Brookings Institution. „Nie ma żadnej poważnej dyskusji [w USA] na temat finansowego wsparcia dla Ukrainy” dodał podkreślając, że Zachód powinien rozważyć pomoc finansową dla Ukrainy, ponieważ zapobieżenie zapaści finansowej Ukrainy mogłoby być w ogólnych rozrachunkach tańsze niż usuwanie potencjalnych skutków takiej tragedii. „Myślę, że sprawy ukraińskiej nie ma na liście priorytetów polityki zagranicznej USA” powiedział Pifer jednocześnie podkreślając, że USA mają świadomość, że Ukraina jako kraj pomiędzy EU/NATO i Rosją wymaga specjalnej uwagi w ich polityce zagranicznej. Przypomniał też, że gwarancje bezpieczeństwa przyznane Ukrainie w Memorandum Budapesztańskim były bardzo ważnym czynnikiem sprawiającym, że Ukraina podjęła decyzję o pozbyciu się broni jądrowej. Jednak poczucie odpowiedzialności za przeszłe zobowiązania to nie jedyna motywacja dla pomocy Ukrainie.

Ponieważ, jak powiedział Matthew Rojansky, Dyrektor Instytutu Kenana w Woodrow Wilson Center „wojna, którą [wy Ukraińcy] toczycie, jest w obronie wartości USA i Unii Europejskiej”.

EMPR po polsku

Arek Żotkiewicz wziął udział w publikacji danego artykułu.

Artykuł również jest dostępny w języku angielskim tutaj.

WE NEED YOUR HELP! 24/7, every day, since 2014 our team based in Kyiv is bringing crucial information to the world about Ukraine. Please support truly independent wartime Pulitzer Prize-winning journalism in #Ukraine.

You are welcome to fund us:

Support Ukraine Front Lines

Share this:

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Copyright ©2014-2025 Ukraine Front Lines

CONTACT US

You can send us an email and we'll get back to you, Ukraine Front Lines team

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?