«У Кремлі висловили бажання налагодити відносини з Україною». Саме такою фразою можна охарактеризувати новий вектор російської політики.
5 вересня 2021 року прес-секретар Путіна заявив, РФ має бажання нормалізувати відносини з Києвом. Ця заява прозвучала на найвищому рівні і транслювалося на телеканалі «Росія-1» саме в передачі «Москва. Кремль. Путін », яка практично є рупором діяльності президента Росії.
Скажімо прямо: це більш, ніж дивно. І ось чому. Ще в кінці квітня Путін заявив, у відповідь на пропозицію президента Зеленського, про можливість двосторонньої зустрічі, що «останнім часом українське керівництво зробило дуже багато кроків, які руйнують російсько-українські відносини».
Російський президент тоді в черговий раз злукавив.
Навесні Путін заявляв про готовність до зустрічі із Зеленським, але за умови, якщо той «хоче відновлення відносин». Тут позиція президента Росії чітка і однозначна, чи не так?
Буквально в останніх числах червня російський президент під час проведення «Прямої лінії з Володимиром Путіним» висловився з приводу зустрічі з українським президентом ще більш різко: «Що зустрічатися з Зеленським, якщо він віддав свою країну під повне зовнішнє управління? Ключові питання життєдіяльності України вирішуються не в Києві, а в Вашингтоні. Почасти в Берліні і в Парижі. Ну і про що розмовляти? ». Як бачимо, і в цей раз позиція Путіна цілком чітка і послідовна.
І ось – вересень 2021 року і заява Путіна про те, що російсько-українські відносини нібито повинні відновитися «чим раніше, тим краще», яка прозвучала на пленарному засіданні Східного економічного форуму-2021.
Хіба це не нагадує різкий розворот у політиці Кремля? Саме так. І які ж причини?
По-перше, скільки не намагалася Росія очорнити Кримську платформу і нівелювати її вагу на світовій арені – поведінка російського президента – один з перших показників її ефективності. Нагадаємо, що ця українська ініціатива щодо деокупації Криму відбулася 23 серпня і її підтримали 46 країн світу, 14 з яких були представлені на рівні глав держав.
По-друге, свою роль безумовно зіграла і зустріч Зеленського з президентом США 1 вересня, хоча багато експертів у Росії, і дехто в Україні зійшлися на думці про неефективність її результатів для України.
Поведінка Путіна після цієї дати подібні висновки спростовує повністю.
Схоже, що в ході двосторонньої бесіди крім уже озвученої офіційної позиції Вашингтона щодо України, мало місце ще щось. Щось, що, так би мовити «залишилося за кадром».
Сьогодні Кремль вже чомусь готовий до діалогу з Києвом, хоча поки і відмовляється обговорювати питання анексії Криму. Чи потрібен в цьому випадку діалог Києву – це питання.
Але це – сьогодні. А хто знає, що буде завтра?
Андриа Лорткіпанідзе,
Інформаційно-аналітичний центр національної безпеки України спеціально для Ukraine Front Lines
This article is also available in English.
Tags: Зленський Путін Україна